از گیاه گالگا بیشتر بدانید | طب ایرانی

از گیاه گالگا بیشتر بدونین

گیاه گالگا کاربرده های بالینی زیادی داره و از زمانای قدیم از این گیاه واسه درمان بیماریای جور واجور استفاده می شده. گیاه گالگا از قدیم به علف شیرآور معروف بوده و معمولاً به صورت خشک شده در طب سنتی کاربرد داشته.

از گیاه گالگا بیشتر بدونین

تا حالا نام گیاه گالگا رو واسه درمان مریضی دیابت و کنترل قند خون شنیدین. گیاه گالگا بومی مناطق غربی آسیا و جنوب اروپا هستش و اسمای مختلفی داره. این گیاه طعم تلخ و بوی تندی داره.

در سال ۱۹۸۱ این گیاه به عنوان علوفه ای واسه دام به آمریکا معرفی شد. در کشور ما گیاه گالگا به طور تقریباً بزرگی در استان گلستان کشت می شه. گالگا به خاکایی دارای بافت متوسط و عمیق و دارای رطوبت مناسب نیازمنده.

کاربرده های بالینی گیاه گالگا چیه؟

گیاه گالگا کاربرده های بالینی زیادی داره و از زمانای قدیم از این گیاه واسه درمان بیماریای جور واجور استفاده می شده. گیاه گالگا از قدیم به علف شیر آور معروف بوده. این گیاه معمولاً به صورت خشک شده در طب سنتی کاربرد داشته و دارای ترکیباتی مانند تانن، فلاونویید، ساپونین و مواد مؤثری چون گوانیدین، گالگین و هیدروکسی گالگینه. کاربرده های بالینی گیاه گالگا عبارتند از:

به کار گیری گیاه گالگا واسه کنترل قند خون

عصاره استخراج شده از گیاه گالگا شامل دو ترکیب شیمیایی به نام گوانیدین و گالگینه که این دو ترکیب خواص کنترل کنندگی قند خون داره و در درمان دیابت مانند داروی متفورمین عمل می کنه.

عصاره استخراج شده از گیاه گالگا شامل دو ترکیب شیمیایی به نام گوانیدین و گالگینه که این دو ترکیب خواص کنترل کنندگی قند خون داره و در درمان دیابت مانند داروی متفورمین عمل می کنه

یافته های مطالعه اثر گیاه گالگا در کنترل قند خون در خرگوشا نشون داد که ۳۲ درصد از خرگوشای گرفتار به دیابت با مصرف این گیاه قند خونشون کم شد کرد. هم اینکه محققین این جور نتیجه گیری کردن که گیاه گالگا در بزرگسالان دیابتی که مریضی شون در مراحل ابتداییه، اثر پشتیبانی کنندگی داره.

گیاه گالگا در کاهش وزن مؤثره؟

مطالعه ای که روی موشا انجام شده بود نشون داد که گیاه گالگا با کم شدن توده چربی در اونا باعث کاهش وزنشون شده بود. در آدما اثر گیاه گالگا در کاهش وزن به تحقیقات بیشتری نیاز داره.

به کار گیری گیاه گالگا واسه افزایش شیر

در تحقیقات حیوونی نشون داده شد که گیاه گالگا ترشح شیر رو در گاوهای شیرده ۳۵ تا ۵۰ درصد زیاد می کنه. پس گیاه گالگا در تحریک غدد شیردهی واسه ترشح شیر مؤثره.

هم اینکه این گیاه کاربرده هایی مثل ادرارآوری (تحریک غدد فوق کلیه)، ضد کرم، مؤثر در درمان بیماریایی مثل حصبه، تحریک کننده سیستم عصبی، مراقبت از کبد، ضد تب داره.

هنگام مصرف گیاه گالگا در چه مواردی باید احتیاط کرد؟

* اگه برنامه جراحی در پیش روی دارین، از دو هفته قبل از جراحی حتماً مصرف گیاه گالگا رو قطع کنین.

* به این موضوع همیشه به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که گیاه گالگا میل به خونریزی رو در بدن شما زیاد می کنه و سرعت تشکیل لخته خون رو کم می کنه و ممکنه با داروهای ضد لخته خون مانند وارفارین تداخل ایجاد کنه.

* اگه گرفتار به مریضی دیابت هستین و واسه کنترل قند خونتون از گیاه گالگا و داروهای کاهنده قند خون استفاده می کنین مراقب کاهش زیادتر از اندازه قند خونتون باشین و قند خونتون رو مرتب کنترل کنین.

* موقع بارداری گیاه گالگا رو مصرف نکنین.

مشکلات جانبی مصرف گیاه گالگا چیه؟

مطالعه ای که روی موشا انجام شده بود نشون داد که گیاه گالگا با کم شدن توده چربی در اونا باعث کاهش وزنشون شده بود. در آدما اثر گیاه گالگا در کاهش وزن به تحقیقات بیشتری نیاز داره

تا الان مشکلات جانبی خاصی پس از مصرف گیاه گالگا دیده نشده. اما اگه نشونه هایی مثل عصبانیت، ضعف و سردرد پس از مصرف این گیاه دیده شد مصرف اونو قطع کنین.

گیاه گالگا با کدوم داروها تداخل داره؟

* گیاه گالگا با داروهای کاهنده قند خون تداخل داره.

* گیاه گالگا با جذب مواد معدنی مثل آهن تداخل بوجود میاره.

دوز مصرفی گیاه گالگا چه مقداره؟

اطلاعات کافی واسه مشخص کردن دوز مناسب واسه مصرف این گیاه هنوز موجود نیس، بهتره قبل از مصرف گیاه گالگا با دکتر خود مشورت کنین و از پزشکتون بخواین اندازه دوز مصرفی گیاه گالگا رو براتون تعیین کنه.


.

منبع :

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *