از گیاه زوفا چه میدانید؟ | تغذیه سالم

از گیاه زوفا چه می دونین؟

خواص گیاه زوفا

مشخصات گیاه زوفا

  زوفا گیاهیه پایا از تیره نعناعیان که به حالت خودرو می رید. ریشه اش کلفت و منشعب و ساقه هاش تقریباً چوبی و برگ هاش کوچیک و دوطرفه و نوک تیز و بسیار معطره. گل هاش قشنگتر و معطره. اسانس این گیاه مشابه اسانس نعناع است و مصرف طبی داره.

 
 گیاه زوفا Hyssop نام علمی Hyssopus Officinalis  درختچه ایه که ارتفاع اون تا ۶۰ سانتیمتر می رسه این گیاه بحالت خودرو در نواحی جنوب اروپا، ایران، هند، ترکیه و شوروی می رید. برگهای اون کوچیک، خط در، نوک تیز و سبزرنگه . گله های اون آبی و بعضی وقتا سفید ان که در انتهای ساقه ظاهر می شه.

ریشه زوفا مستقیمه و انشعابات زیادی داره ساقه چهارگوش، مستقیم داره . قسمت تحتانی (پای ساقه) چوبی و قهوه ای رنگ و از انشعابهای زیادی برخورداره ولی قسمت فوقانی اون نرم و سبز رنگه. برگهای صاف، بدون دندانه، باریک، کشیده و کم و بیش نیزه ای شکل و رنگ اون سبز روشنه.

زوفا یکی از مهمترین گیاهان دارویی و ادویه ای هستش . از دم کرده پیکر رویشی این گیاه واسه درمان بیماریهای مربوط به دستگاه تنفس مانند سرفه، مشکی سرفه، برونشیت و آسم استفاده می شه. مواد موثره این گیاه دلیل افزایش فشارخون، هضم غذا و همچینین کاهش تورم می شه. زوفا هر چند تلخ مزه س ولی به عنوان طعم دهنده مواد غذایی و هم اینکه در جفت و جور سس مورد استفاده قرار می گرد.

اسانس زوفا :
خاصیت ضد قارچی و باکتریایی داره. این اسانس در صنایع کنسروسازی ، نوشابه سازی و هم اینکه در صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد زیادی داره. به دلیل نوش زیادی که در گله های این گیاه به وجود میاد در ردیف گیاهان تولید کننده عسل قرار داره. عسل حاصله از اون کیفیت بسیار مطلوبی داره.

۱) سرفه و ناراحتیای ریوی رو برطرف می کنه .
۲) نرم کننده سینه س
۳) خلط آوره
۴) معده رو تقویت می کنه
۵) نفخ شکم رو برطرف می کنه
۶) ادرار آوره
۷) داروی مفیدی واسه مداوای آسمه
۸) اشتها رو زیاد می کنه
۹) واسه رفع کم خونی خوبه
۱۰) افسردگی رو برطرف می کنه
۱۱) واسه درمان صرع خوبه
۱۲) واسه درمون زخم برگهای زوفا رو له کرده و روی زخم بذارین
۱۳) واسه درمان تب خال خوبه و کسائیکه تب خال میزنن باید از دم کرده زوفا استفاده کنن .
۱۴) در قدیم از زوفا واسه سقط جنین استفاده می کردن .
۱۵) درد شکستگی رو میشه با کمپرس زوفا آروم کرد. 

 گیاه زوفا

  نوشیدن زوفای جوشیده با عسل و گیاه سداب به کسائی کمک می کنه که به سرفه های شدید، تنگی نفس، افراد گرفتار به رماتیسم وکسانی که نفسشون با خس خس همراه س کمک می کنه . این گیاه همراه با عسل کرمهای داخل شکم رو میکشه و کوبیده شده اون با انجیر تازه به از خشکی در اومدن مزاج کمک میکنه اثر اون قویترهم می شه.

اگه گل زنبق یا سوسن یا شاهی به اون اضافه شه این گیاه دارویی عالی واسه ورم یا آماس لوزه در گلوه و این تحت شرایطیه که به عنوان غرغره ازآن استقاده شه مالیدن پماد اون به سر شپش رو نابود می کنه این گیاه واسه کاهش مریضی خلط بسیار مناسبه و در تموم مشکلات به وجود اومده به وسیله سرما یا بیماریهای قفسه سینه و یا ریه مناسبه و این تاثیر هنگامیه که مثل شربت استفاده شه.

طرز به کار گیری زوفا :
دم کرده : مقدر ۰ ۵گرم برگ وشاخهای گلدار زوفا رو تو یه لیتر آب جوش ریخته و بمدت ۱۵ دقیقه دم کنین . مقدر مصرف این دم کرده یه فنجون سه بار در روزه .

جوشونده  زوفا : مقدر ۵۰ گرم برگ و سرشاخهای گلدار زوفا رو تو یه لیتر آبجوش دم کرده و بمدت نیم ساعت بذارین بآرامی بجوشه این جوشونده رو واسه کمپرس استفاده کنین .

تنطور زوفا ک این تنطور رو می تونین از فروشگاه های گیاهان دارویی و یا بعضی از داروخانه ها بخرین . مقدار مصرف آن۵-۱۰ قطره سه بار در روز مخلوط با آبه .

مضرات  زوفا:
مصرف بیشتر از اندازه این گیاه واسه کبد مضره و هم اینکه چون اثر سقط جنین داره پس زنان حامله باید از خوردن اون دوری کنن .

منبع :

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *