از گوش پاک کن استفاده کنیم یا نه؟! | تغذیه سالم

از گوش پاک کن استفاده کنیم یا نه؟!

از گوش پاک کن استفاده کنیم یا نه؟!

جرم گوش از ترشحات طبیعی و لازم بدن حساب می شه که از گوش مراقبت کرده و وجود این جرم واسه حفظ نرمی و سلامت مجرای گوش خارجی لازمه. جرم گوش مانع از ورود کثیفی و باکتری به عمق گوش می شه.

 جرم گوش که به اون موم یا سرومن هم می گن، ترکیبی از چربی، سلولای پوستی جدا شده از داخل گوش و ترشحات غدد ترشح کننده گوش در کانال گوش خارجیه. موم گوش ماده ای سالم در گوش شماس و به عنوان تمیزکننده عمل می کنه.

 

این ماده ویژگی محافظ، آنتی باکتریال و روان ساز داره و از پرده گوش تا مجرای خارجی اون حرکت و کانال گوش رو تمیز می کنه و بعد خشک می شه و می ریزه.

تمیز کردن گوش، کار صحیحی نیس. کسائی که تلاش می کنن گوش خود رو دائم تمیز کنن، ممکنه مشکلاتی رو واسه گوش خود بسازن، چون پوست مجرای گوش و پرده گوش از ظریف ترین نقاط پوستی بدن به حساب میان. پس لازمه که نسبت به این بخش از بدن حساس تر باشیم. به کار گیری گوش پاک کن هر چند روشی عادی هستش، اما اصلا یه روش علمی نیس.

واسه تمیز کردن گوش نباید چیزی داخل گوش تون فرو کنین، چون گوشا خودشون با موادی که ترشح می کنن، نقش پاکیزگی گوش رو رو دوش دارن.

اگه جرم گوش باعث کیپ شدن گوش و کاهش شنوایی شما شد، به دکتر مراجعه کنین تا به طور اصولی گوش شما رو شستشو دهد. مطمئن باشین بعد از شستشوی گوش، شنوایی تون به حالت طبیعی برمیگرده. ولی هیچوقت خودسرانه گوشتون رو واسه خارج کردن جرم اون، دستکاری نکنین.

واسه خاروندن گوش یا خارج کردن جرم گوش، گوش پاک کن، سنجاق، انگشت دست و هر چیز دیگری رو وارد گوش تون نکنین، چون با این کار جرم رو بیشتر به سمت داخل گوش هل می دید که می تونه گوش رو کیپ کنه و شنوایی شما کم شه. محققان این کار رو با خطر آسیب رسیدن به شنوایی یا از دست دادن اون در رابطه می دونن.

از جمله عواملی که نشون دهنده پر شدن گوش از جرمه میشه به درد گوش و احساس کیپ بودن گوش، کاهش شنوایی، صدای وز وز در گوش و خارش و خروج ترشحات از گوش اشاره کرد.

جرم گوش تا وقتی که باعث انسداد کامل کانال گوش نشه، افت شنوایی به همراه نداره و حتی ممکنه فرد متوجه پر شدن گوشش نشه، اما وقتی که انسداد کانال کامل شد، فرد متوجه کیپ شدن گوش و افت شنوایی می شه. معمولا این اتفاق در زمان استحمام ایجاد می شه، چون ورود آب به داخل کانال گوش باعث حجیم تر شدن جرم گوش موجود در کانال گوش می شه.

اگه جرم گوش باعث کیپ شدن گوش و کاهش شنوایی شما شد، به دکتر مراجعه کنین تا به طور اصولی گوش شما رو شستشو دهد. مطمئن باشین بعد از شستشوی گوش، شنوایی تون به حالت طبیعی برمیگرده. ولی هیچوقت خودسرانه گوشتون رو واسه خارج کردن جرم اون، دستکاری نکنین.

بررسی وضعیت سلامتی از راه جرم گوش

با بررسی رنگ و غلظت جرم گوش میشه به اطلاعات زیادی درباره وضعیت سلامتی و چیزی که در داخل بدن اتفاق می افته، رسید.

جرم گوش آبکی و سبز

تعریق زیاد ممکنه باعث ورود عرق به درون گوش و مخلوط شدن اون با جرم گوش شه و حالت آبکی به موم گوش دهد. اما اگه عرق نکردین و جرم گوش آبکی سبز یا زرد پررنگه، این می تونه نشونه عفونت گوش باشه.

جرم گوش خشک و یا چسبناک

این حالت بین افراد با نژادهای جور واجور، متغیره. یافته های بررسیا نشون میده که بیشتر مردم قاره آسیا دارای جرم گوش خشک و ساکنان قاره آفریقا و اروپا دارای جرم گوش چسبناک یا خیس هستن. تحقیقات ژنتیکی نشون میده حالتای متفاوت موم گوش، یه جور عکس العمل به شرایط محیطیه که اونا رو از اجدادمان به ارث بردیم.

جرم گوش با بوی تند

بعضی وقتا به جای این که جرم خود به خود و در حالت عادی از گوش خارج شه، در گوش تجمع پیدا می کنه و کم کم دچار علایمی مانند درد یا پری گوش میشین

این نوع جرم نشونه عفونت یا آسیب در قسمت میانی گوشه و می تونه نشونه های زیادی داشته باشه از جمله مشکل دار شدن قسمت میانی گوش، مشکل در حفظ تعادل بدن، وزوز گوش ، احساس پری یا انسداد گوش. با داشتن این علایم حتماً به دکتر مراجعه کنین.

ترشح جرم گوش به بیرون

عفونت یا پارگی پرده گوش می تونه به رشد عجیب پوست روی پرده گوش (ضایعات پوستی) منجر شه که ساختاری مثل کیست دارن. این ضایعات پوستی به شکل جرم و کثیفی از گوش بیرون زده و باعث درد و گرفتگی مجرای گوش می شن.

تجمع جرم گوش

این مشکل نادره و به جای این که جرم خود به خود و در حالت عادی از گوش خارج شه، در گوش تجمع پیدا می کنه و کم کم دچار علایمی مانند درد یا پری گوش میشین.

جرم گوش پوسته پوسته

این نوع جرم گوش نشونه مریضی نیس، بلکه به دنبال بالا رفتن سن، جرم گوش به صورت پوسته پوسته در میاد. به طورکلی با بالا رفتن سن، غدد کم کار می شن. در اینجور حالتی هیچ خطری سلامتی تون رو تهدید نمی کنه.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

این نوشته در سلامتی فرستاده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *